
Screenshot 2022 02 06 at 14.26.55 2
Aplikacija ThatQuiz se nahaja na spletni strani https://www.thatquiz.org/sl/ in je povsem brezplačna. Na strani se nahajajo interaktivne naloge iz različnih področjih in različnih težavnosti. Podpira 16 različnih jezikov, med drugim tudi v slovenščino. Pokriva 4 področja: matematika, jeziki, geografija, naravoslovje. Vsako področje ima več različnih zavihkov, kjer vsak zavihek pokriva točno določeno snov.
Pri vsakem izbranem zavihku lahko na levi strani določimo stopnjo težavnosti, pri nekaterih pa tudi dolžino oziroma število nalog. Poleg tega lahko pri vsaki nalogi izberemo čas reševanja (v minutah) in število odmorov.
Na desni strani se nam sproti sešteva število pravilno rešenih nalog in število napačno rešenih nalog. Pod tem se odšteva čas, če smo izbrali možnost brez omejitve časa, pa se vklopi le štoparica.
Glede na izbrani zavihek imamo nato različne podmožnosti kaj želimo vaditi pri določeni tematiki. Tako imamo pri aritmetiki (področje matematika) možnost izbire katere računske operacijo naj se v vajah ponavljajo (seštevanje, odštevanje, množenje, deljenje), pri jezikih lahko izbiramo v kater jezik želimo prevajati besede, pri geografiji lahko za določen kontinent vadimo države ali glavna mesta, pri celici (področje naravoslovje) pa lahko izberemo vrsto celice, za katero želimo vaditi njeno sestavo. Pa to še ni vse, možnosti je res ogromno.
Preverjanje rešitev je tukaj res enostavno, saj na koncu vsakega izziva dobimo izpisan delež pravilno rešenih nalog in čas reševanja. Po vsaki napačno rešeni vaji nam vadnica sama javi napako in prikaže pravilen rezultat. Na koncu sklopa pa imamo možnost lastne napake še enkrat pogledati in jih popraviti.
Verjetno najbolj zanimiva za učitelje pa je možnost priprave vseh nastavitev vnaprej. To pomeni, da učitelj lahko izbere svoje področje, ter vse nastavitve pri nalogah, nato pa klikne levo spodaj na gumb ‘Naredi URL’. Pri tem se kreira URL, ki ga lahko učitelj shrani in pošlje učencem, da vsi rešujejo isti tip nalog. Seveda pa se za določene učence lahko priredi težavnost njihovim zmožnostim.
To spletno orodje lahko uporabljamo na veliko različnih načinov, pa naj bo to pouk v šoli ali na daljavo – od doma. Najlažje je, če vsak učenec sam rešuje naloge, možno pa je tudi v parih ali manjših skupinah. Take vaje so primerne tako za dopolnilni ali dodatni pouk, seveda pa tudi za delo doma, kot domače naloge ali vaje pri pouku na daljavo.
Aplikacija se mi zdi koristna za utrjevanje znanja pri pouku. Uporabila bi jo pri uri matematike za “razredno tekmovanje” v hitrosti in spretnosti poštevanke/deljenja ali seštevanja/odštevanja.
Aplikacijo vidim privič. Na prvi pogled se zdi uporabna a vizualno prevej neprivlačna, še posebej v primerjavi z aplikacijami kot Quizlet, Kahoot in Quizziz. Jo pa definitivno velja preizkusiti.
Aplikacija je zelo uporabna za utrjevanje znanja pri pouku. Sama jo bom uporabila na eni izmed naslednjih ur matematike za “razredno tekmovanje” v hitrosti in spretnosti.