MoodleNet gradiva

Capture

Capture

V tem prispevku bomo opisali kako sestaviti dobro gradivo za objavo na MoodleNet portalu (kasneje pa tudi, kako to objavimo na Moodle učilnici).

MoodleNet je portal za izobraževalce, kjer lahko slednji ustvarijo in delijo raznolika gradiva med seboj. V prispevku si bomo ogledali, kako pripraviti privlačno objavo za MoodleNet portal.

Izbira naslovne slike

V prvi vrsti moramo za objavo pripraviti izbrano gradivo ter hkrati izbrati primerno naslovno sliko. Le-ta naj bo taka, da pritegne potencialnega bralca ob prvem pregledu.

Samo gradivo lahko dodamo tudi kar preko povezave (kot na zgornji sliki povezava za Youtube posnetek). Če vključimo gradivo preko povezavo lahko izberemo svojo naslovno sliko. Če naložimo gradivo pa nam MoodleNet ponudi samodejno naslovno sliko. V obeh primerih bo naslovna slika relevantna in privlačna.

Med drugim ima MoodleNet integrirano tudi Unsplash stran, ki služi kot baza prostih slik. Dodan imajo tudi iskalnik po slikah, skupaj s predlogi. Če izberemo sliko iz Unsplash strani je tej avtomatsko pripisan tudi avtor.

Izbira primernega naslova

Dodelitev naslova našemu gradivu je ključna za iskanje po MoodleNet-u glede na povezanost izbranega iskalnega termina. V splošnem običajno radi poimenujemo gradivo s splošnimi, ne preveč opisnimi naslovi. Tu si želimo, da bi bil naslov opisen in nazoren, za lažje iskanje in boljši izgled.

Na glavni strani prikaza gradiv je naš naslov skorajda edino besedilo, ki ga vidimo, zato je še toliko bolj pomembno, da izberemo dober naslov.

Prikaz naslovnih slik in naslovov na MoodleNet

Izbira opisa

Ko sestavljamo gradivo je prav tako pomemben opis, ki se prikaže, ko odpremo izbrano podstran z gradivom. Kot naslov je tudi opis pomemben del iskalnika v MoodleNet. Predlagamo torej vmestitev ključnih besed v opis za namen lažjega iskanja vašega gradiva.

Prav ta opis se pojavi tudi ob premiku miškinega kazalca na naslovno sliko.

Dobro je, da je opis relativno kratek in poveden. Želimo si, da na kratko razloži namen gradiva in hkrati vključuje posebna navodila, če so ta potrebna.

Izbira predmeta

Vidnost objave

Ob stvaritvi objave lahko izberemo tudi predmet iz seznama, kateremu pripada naše gradivo. Predmeti so izbrani na podlagi ISCED 2011 klasifikacije. Posameznim predmetom lahko člani portala sledijo, brez potrebe po natančnem iskanju. Tako je pomembno, da je predmet, ki ga izberemo za naše gradivo primeren – tako zagotovimo boljšo dostopnost našega gradiva in hkrati relevantnost.

Na koncu izgradnje objave lahko naše gradivo nastavimo za javno, kar pomeni, da se bo gradivo prikazalo drugim uporabnikom ob iskanju.

V prihodnjem krajšem prispevku pa bomo opisali še, kako naše sedaj ustvarjeno gradivo prenesemo v našo spletno učilnico.

Vir prispevka in slik: https://moodle.com/news/create-a-good-open-educational-resource-on-moodlenet/

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja