Priročnik vsebuje tudi kontaktne številke, ki so v takšnih primerih na voljo otrokom in mladostnikom. Vir: Pixabay
Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje Safe.si je pripravila priročnik, namenjen strokovnim delavcem centrov za socialno delo (CSD).
Pri vsakdanjem delu se namreč vse pogostejše ukvarjajo z obravnavo nasilja in zlorab otrok in mladostnikov prek spleta.
S priročnikom si lahko pomagajo tudi policisti, še zlasti s terminologijo tovrstnih zlorab ter predlogi ravnanj v takšnih težkih situacijah.
Prav tako je namenjen tudi drugim strokovnim delavcem, ki se srečujejo s tovrstno problematiko, denimo šolske svetovalne službe in učitelji. Ob nasvetih v priročniku lahko preberete, kako bodo takšne primere obravnavali centri za socialno delo.
Ker se primeri v praksi med seboj razlikujejo, gre zgolj za okvirne napotke, kako ukrepati. Dejansko ravnanje je odvisno od vsakega posameznega primera. A vendar se da izpostaviti nekaj splošnih smernic:
- če gre za sum kaznivega dejanja, o tem obvestimo policijo oziroma ji podamo prijavo
- žrtvam vedno svetujemo zavarovanje dokazov
- kadar je zaradi zaščite žrtve smiselno čimprej odstranjevati objave na spletu, to svetujemo šele, ko je policija zavarovala dokaze
- če je žrtev v stiski, ji nudimo ustrezno psihosocialno pomoč
- če obravnavamo povzročitelja, skušajmo od njega izvedeti vzroke za njegova dejanja, pri tem pa smo pozorni, če ima sam morebiti težave ali pa je celo žrtev
- povzročitelja pri obravnavi vedno seznanimo s posledicami njegovih dejanj.