Pomoč ChatGPT pri preverjanju in ocenjevanju znanja

admin ajaxa

admin ajaxa

Preverjanje in ocenjevanje znanja je pomemben del učnega procesa. V primeru preverjanja znanja gre za načrtno, sistematično zbiranje podatkov o tem, v kolikšni meri učenci/dijaki dosegajo učne cilje oz. standarde znanja. S pomočjo pridobljenih povratnih informacij ponuja priložnost za izboljšanje kakovosti učenja in poučevanja ter posledično tudi dosežkov. Ocenjevanje znanja je samostojna stopnja učnega procesa, v kateri so standardi znanja učencev/dijakov ovrednoteni z opisno oz. s številčno oceno. 

V prispevku prikazujemo, kako si lahko s ChatGPT pomagamo pri pripravi nalog za preverjanje in ocenjevanje znanja. Za primer smo izbrali učno enoto “Ničla linearne funkcije” (matematika, 9. razred), pri kateri so učni cilji, da učenci: 

  • določijo presečišči premice z obema koordinatnima osema,  
  • določijo ničlo na grafu linearne funkcije,  
  • izračunajo ničlo funkcije. 

Pri zasnovi konkretne učne ure si lahko pomagate tudi z gradivi, ki jih najdete v iučbeniku Matematika 9 (MATEMATIKA 9 (sio.si)). 

V skladu s klasifikacijo različnih vrst vprašanj smo z uporabo ChatGPT-ja generirali nekaj različnih nalog. 

Najprej smo želeli pridobiti vprašanja izbirnega tipa, pri katerih je mogoč le en odgovor.  

Najprej smo želeli pridobiti vprašanja izbirnega tipa, pri katerih je mogoč le en odgovor.  

Naloga izbirnega tipa

Nato smo želeli pridobiti nalogo, pri kateri učenci povežejo pravilne odgovore v dveh stolpcih.

Naloga povezovanja

Ker so mogoče tudi naloge z vstavljanjem in dopolnjevanjem, smo ChatGPT vprašali tudi za takšen tip naloge. 

Naloga dopolnjevanja

Želeli smo pridobiti tudi nestrukturirane naloge polodprtega tipa. 

Pri uporabi ChatGPT ali drugih klepetalnih robotov je treba vedno preveriti smiselnost in pravilnost nalog, saj temeljijo na prepoznavanju in uporabi vzorcev za generiranje najverjetnejših in najbolj ustreznih odgovorov na dana vprašanja. To pomeni, da vsi odgovori niso nujno 100 % pravilni. 

Primeri, ki so prikazani na zgornjih slikah, so zgolj nekateri izmed množice primerov, ki jih ChatGPT kreira na podlagi vaše vpisane zahteve. Zato vas vabimo, da kreiranje nalog za preverjanje in ocenjevanje znanja preizkusite tudi sami za vsebino, ki jo trenutno obravnavate pri pouku.  

Komentarji

  1. Martina
    17. 11. 2024 at 08:38

    Aplikacija je zelo uporabna. Uporabljam jo tudi sama za pripravo hitrih preverjanj in samovrednotenja znanja.

  2. Karin
    14. 11. 2024 at 20:08

    ChatGPT še nisem uporabila pri delu v razredu. Na osnovi zgornjih zapisov pa bom poskusila opraviti preverjanje znanja na ta način, da bodo učenci svoj odgovor primerjali s ChatGPT odgovori. Če njihov odgovor ne bo pravilen, bodo računalnik lahko vprašali za namig do pravilne rešitve. Ti namigi bodo lahko večkratni.

  3. Eva
    12. 11. 2024 at 13:09

    Aplikacija se mi zdi zelo uporabna, sploh v primeru samovrednotenja. Učence lahko navajamo na kritično razmišljanje, prav tako nam aplikacija lahko zelo olajša delo.

  4. Več komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja