Popestrite učni proces z uporabo aplikacije Kahoot!

Kahoot

Kahoot

Predstavil bom prosto uporabno (za učitelje je potrebna registracija) aplikacijo Kahoot!, ki jo sam uporabljam pri pouku za ponovitev oz. utrjevanje predelane snovi, hkrati pa služi kot popestritev samega učnega procesa.

Kahoot! je preprosto in učinkovito motivacijsko orodje za mlade, ki upošteva načela »game based learning«.

Vse kar potrebujemo za uporabo aplikacije je računalnik oz. pametna naprava (telefon, tablica, …) in povezava na svetovni splet. Aplikacijo si lahko tudi naložimo na pametno napravo.

Predstavil vam bom kako naredimo preprost kviz.

Na spletni strani kahoot.com zgoraj desno izberemo opcijo SIGN-UP za nove uporabnike ali LOG IN za že registrirane uporabnike.

Pri registraciji novega uporabnika izberemo tip računa, ki ga želimo ustvariti. Sledi opis delovnega področja ter vpis kontaktnih podatkov.

Sledi izbira med paketi Basic (prosto dostopni), Pro in Premium (oba sta plačljiva, lahko ju pa brezplačno preizkusimo). Za moje delo povsem zadošča brezplačni paket. Vnesemo še par opcijskih podatkov in delo z Kahoot!-om se lahko prične.

Odpre se nam nadzorna plošča, ki nam ponuja veliko možnosti.

Za izdelavo kviza izberemo možnost Create kahoot, ki se nahaja desno na zaslonu, nato izberemo možnost New kahoot.

Odpre se nam okno za izdelavo kviza. Najprej zgoraj vpišemo ime kviza ter (opcijsko) opis kviza. Poleg tega lahko določimo še nekaj drugih nastavitev kviza kot so naslovna slika, jezik, mesto shranjevanja, glasba v ozadju in lahko izberemo, da je kviz viden vsem uporabnikom ali le nam.

Ko smo določili osnovne nastavitve kviza se vrnemo v prejšnje okno, kjer pričnemo z dodajanjem vprašanj v kviz.  V kviz lahko vstavimo poljubno število vprašanj, ki so lahko poljubnih tipov. Vprašanji tipa kviz (izbira odgovora med več možnostmi) in drži/ne drži sta prosto uporabni.

Za vsako vprašanje tako določimo čas za odgovor, število prejetih točk za pravilen odgovor, prav tako lahko dodamo sliko v vprašanje, ne smemo pa pozabiti označiti pravilnega odgovora.

Ko smo zaključili z dodajanjem vprašanj in njihovih nastavitev, s pritiskom na gumb DONE, ki se nahaja zgoraj desno na zaslonu potrdimo ustvarjanje novega kviza.

Sedaj ko smo ustvarili kviz(e) so le-ti v seznamu na desni strani zaslona. Izberemo poljubnega in lahko pričnemo z igro. Ko pritisnemo na gumb PLAY lahko izbiramo med dvema možnostma igre: teach in assign. Izberemo želeno možnost, nastavimo še način igre (posamezno ali v skupinah). Kreira nam se Game PIN, ki je številka, ki jo udeleženci potrebujejo za vpis v spletni kviz preko spletnega brskalnika ali naložene Kahoot! aplikacije na pametni napravi.

Udeleženci kviza po prijavi vpišejo ime. Ko so vsi udeleženci kviza vpisani lahko pritisnemo gumb START za začetek kviza.

V kvizu se točkuje pravilnost odgovorov, prav tako pa je pomemben čim krajši čas odgovora, saj ta prinaša več točk. Po zaključku kviza lahko pridobimo vse povratne informacije o uspešnosti učencev pri kvizu, razne statistike, itd.

Kahoot! je enostavna aplikacija za uporabo, tako za učitelje kot za učence. Primeren je za kratka utrjevanja ali preverjanja znanja npr. pred začetkom ali pa na koncu ure.

Uporaba te aplikacije se mi je pokazala kot zelo uspešna pri ponovitvi ali utrjevanju snovi, saj učenci na zanimiv način preverjajo svoje znanje in obenem tudi tekmujejo med seboj.

Komentarji

  1. Karmen Zupanc
    14. 11. 2024 at 12:15

    Pri pouku Kahoot! uporabljam za hitro spletno preverjanja znanja, saj učenci ne potrebujejo elektronskih naprav in je kot takšna zelo primerna.S pomočjo vnaprej pripravljenih vprašanj dveh tipov (izbira; drži, ne drži …) preverim učenčevo znanje. Aplikacija na koncu opravi tudi analizo rezultata in posameznih nalog, tako, da učtelj lahko vidi katere naloge so učenci dobro reševali in katere so jim predstavljale “izziv”.

  2. Anita
    13. 11. 2024 at 20:12

    Aplikacija Kahoot je zelo primerna za uvodno motivacijo, ponovitev snovi, utrjevanje znanja. Učenci so zelo motivirani za delo. Tisti bolj zagnani, sestavijo svoj kviz in ga radi delijo s sošolci. Zelo preprost za uporabo.

  3. Mateja
    13. 11. 2024 at 07:58

    Kahoot res popestri učno uro in praviloma ga vsi učenci radi rešujejo. Sama ga uporabljam za utrjevanje težje snovi ali za zabavo, vendar ne preveč. Učenci, ki znajo in želijo, lahko v dogovoru s posameznim učiteljem sestavljajo kvize na določeno temo tudi sami in jih predstavijo pred učenci ter tako pridobijo oceno ali del nje.

  4. Več komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja