“Lahko imate briljantne ideje – ki vas ne pripeljejo nikamor, če jih ne znate predstaviti” – Lee Lacocca
V šoli nam pogosto pride prav, da imamo poleg običajnega tradicionalnega pouka vključene tudi take ali drugačne predstavitve, ki lahko razbremenijo tako učitelje kot učence in hkrati razbijejo morebitno monotonost. V zadnjem desetletju so se orodja za predstavitve hitro razvijala, vendar pa sta v ospredju še vedno primarno MS Powerpoint, ki je tudi najbolj uporabljen in Prezi, spletno orodje za predstavitve. V tem prispevku si bomo ogledali, kaj sta obe orodji, kakšne so prednosti in slabosti obeh, ter morebitne posebnosti obeh orodij.
Kaj je Prezi?
Prezi je spletno orodje za predstavitve, ki ga uporabniki primarno povezujejo s stilom približevanja in predstavitvijo “brez prosojnic”. Glavna ideja Prezija je, da so posamezni deli predstavitve povezani med seboj in torej lahko predavatelj enostavno in učinkovito povečuje in se premika med različnimi deli predstavitve.
Prav ta možnost povečave je lastnost, ki primarno razlikuje Prezi in Powerpoint. Včasih zna biti sama ideja povečevanja v predstavitvi kompleksna, vendar pa lahko to težavo enostavno ublažimo z uporabo predlog, ki so na voljo v Preziju.
Kaj je Powerpoint?
Večina učiteljev in učencev že pozna MS Powerpoint, saj ga spoznajo tekom izobraževanja v osnovni šoli. Je licenčno Microsoftovo orodje za izdelavo prezentacij, ki je že skoraj sinonim za predstavitve- do te mere, da smo ga lahko kdaj celo naveličani!
Prezi: Prednosti in slabosti
Prednosti | Slabosti |
– Nelinearna navigacija – možnost povečave in pregleda celotne vsebine. – Projekt ustvarimo v kosih, ne samo po prosojnicah, dodan je gumb, za takojšen skok na začetek. – Dobra integracija z ostalimi orodji (Slack, Zoom, Google meet), za lažje deljenje vsebin. – Osnovna verzija Prezija je zastonjska – Osnovne animacije in vključitev videa preko Prezi Video. -Veliko spletnih predlog za predstavitev, rangiranih po težavnosti za uporabnika. – Možnost izvoza predstavitve v .ppt ali .pdf | – Ob prvih uporabah lahko funkcija zoomiranja in premikanja zmede učenca. – Če je predstavitev deljena in bralec ne pozna navigacijskih možnosti, se lahko izgubi. – Prekomerna uporaba zoomiranja in premikanja zniža kakovost predstavitve. – Nujna uporaba interneta (“offline” verzija je plačljiva). – Slab internet lahko skoraj onemogoči uporabo Prezija. – Omejen dostop do vizualizacijskih orodij – Nujna registracija in prijava v spletno mesto (z email naslovom) |
Prezi in njegove posebnosti
Kot že večkrat omenjeno je ena izmed glavnih posebnosti Prezija možnost povečave in nelinearne navigacije. Tako lahko ena prosojnica v resnici vsebuje več podprosojnic, do katerih dostopamo s funkcijo povečevanja. To funkcijo je Prezi dodal primarno tudi zato, da se razlikuje od ostalih predstavitvenih orodij.
Ustvarjalci lahko svojo predstavitev oblikujejo na začetku in razdelijo prosojnice v skupine oziroma odseke, ki so organizirani v glavnem meniju na prvi Prezi prosojnici. Kadar ustvarjamo Prezi predstavitev te funkcije ni mogoče izključiti. Avtor mora torej dobro premisliti, če si želi tako obliko predstavitve.
Prezi je pred kratkim dodal tudi možnost Prezi Video. V osnovi je Prezi Video podoben predstavitvi Prezija z glavno razliko, da ima za ozadje posnetek avtorja v živo. Ta funkcija pride predvsem v korist za različne webinarje in sestanke. Prezi Video ima sicer svoj zavihek v Prezi spletni strani, vendar pa lahko z lahkoto vpeljemo Prezi predstavitve.
Poleg tega ima Prezi veliko možnosti za integracijo z ostalimi orodji, kot so Slack, Zoom ali Google Meet, kjer lahko delimo tako predstavitve kot tudi Prezi Video.
Prezijeva slabost je, da ga lahko v osnovni verziji uporabljamo zgolj na spletu, kar pomeni, da potrebujemo dobro povezavo – sploh, če naša predstavitev vsebuje veliko multimedijskih vsebin. V plačljivi verziji pa je na voljo tudi namizna različica Prezija, kjer lahko potem predstavljamo tudi brez interneta.
PowerPoint: Prednosti in slabosti
Prednosti | Slabosti |
– Množična uporaba, znanje o uporabi ima skorajda vsak – Bogat skupek multimedijskih vsebin, dodajanje videa, audija, posnetek glasu, animacije. – Veliko predlog za uporabnika (vendar ne znotraj programa samega) – primarno, ker je PowerPoint toliko časa že v uporabi – Možnost izvoza predstavitve v .pdf | – Duhamornost PowerPointa. V družbi se je ustalil termin “Death by PowerPoint”, ko so bili ljudje naveličani prekomerne uporabe predstavitev preko PowerPointa, kar je povzročilo razvoj drugih orodij za predstavitve – Je licenčno orodje Microsoft Office in torej pride z visoko ceno – lahko tudi mesečno naročnino – Problemi z združljivostjo. Lahko se zgodi, da starejše različice PowerPoint predstavitev v novejših programih ne delujejo pravilno. – Hkrati se lahko zgodi, da se novejše različice PowerPointa na starejših računalnikih niti ne zaženejo |
PowerPoint in njegove posebnosti
Kot Microsoftovo orodje Powerpoint vsebuje tudi Microsoftovo orodno vrstico, kjer ima avtor na voljo ogromno količino različnih nastavitev za svojo predstavitev.
Podobno orodno vrstico vsebujeta tudi orodji Word in Excel, kar uporabniku omogoči lažjo uporabo vseh treh programov.
Med drugim ima PowerPoint tudi že vnaprej pripravljene osnutke postavitve predstavitev, z osnovno kompozicijo slik in besedila, kar avtorju prihrani čas, saj mu ni potrebno vsakega besedila in slike vstavljati posebej. Postavitve so bile vnaprej oblikovane, da imajo dober izgled in so učinkovite. Uporaba takih predlog pripomore k boljšemu izgledu predstavitve in omogoča preprosto prilagajanje.
Poleg tega lahko predstavitev tudi izvozimo in jo nato uvozimo v druge predstavitvene programe – na primer Prezi. Hkrati lahko PowerPointovo predstavitev z lahkoto odpremo tudi v Google prosojnicah, z minimalnimi popravki. Če uporabljamo Google Chrome je ta funckionalnost še lažja.
Prispevek je bil primarno prevzet in preveden po prvem viru.
Viri:
Tako Prezi kot Power point sta uporabni orodji.V Preziju lahko na otrokom in staršem zanimiv način predstavimo različne vsebine.Sama sem orodje uporabila za izdelavo spletne knjige (uporabila sem skenirane fotografije zgodb,ki so jih otroci ustvarili skupaj s starsi),ki so jo potem lahko doma v času epidemije kovida skupaj prebirali.