Uporaba aplikacije Phet pri pouku fizike

Pri pouku fizike so zelo uporabne različne simulacije, ki so jih razvili na Univerzi Boulder v Koloradu. Simulacije so namenjene predvsem uporabi pri fiziki, lahko pa jih uporabimo tudi pri kemiji, matematiki in biologiji. Uporabimo jih lahko demonstracijsko kot projekcijo, aplikacijo pa si dijaki lahko naložijo tudi na telefon z Google Play na Androidu ali z App Store na iOSu.

Kot primer si lahko ogledamo simulacijo z gostoto predmetov. Kot demonstracijo v razredu si lahko pogledamo gostoto določeni predmetov in pogledamo, kateri plavajo in kateri v vodi potonejo. V simulaciji lahko izberemo primerjavo materialov, kjer lahko predstavimo različne materiale z enako maso, enako gostoto ali enako prostornino. Opazimo lahko, da ob enaki masi telo z manjšo prostornino potone, tisto z večjo prostornino pa plava na vodi. Sklepamo, da ima telo, ki potone večjo gostoto.

Telesa z enako maso in različno prostornino. Manjše telo potone, večje pa plava.

Zahtevnejše je določanje gostote teles, kar lahko dijakom damo kot nalogo. Na izbiro imamo tri sete teles z različnimi gostotami, tabelo z gostoto teles in tehtnico. Za primer vzemimo telo 1A. Njegova masa je 19,30 kg, prostornina pa 5,50 l (določimo s spremembo prostornine vode). Izračunamo gostoto 3,51 kg/l in iz tabele prebermo, da je to diamant. Podobno lahko dijaki za vajo določijo tudi ostale materiale.

Določanje gostote telesa 1A.

5 thoughts on “Uporaba aplikacije Phet pri pouku fizike

  1. Iris Merkač
    4. 1. 2023 at 18:36

    Izjemno uporabna aplikacija, hvala za deljenje.

  2. Katarina
    17. 3. 2023 at 12:10

    Poznam simulacije te univerze, nisem pa vedela, da obstaja tudi aplikacija. Z veseljem jo bom uporabila, da bodo lahko učenci sami raziskovali pri izvedbi poskusov, kjer za realno izvedbo nimamo pripomočkov ali dovolj natančnih pripomočkov. Zgoraj omenjena simulacija bi bila zelo uporabna pri razlagi gostot, aplikacija bi mi omogočila tudi diferenciacijo znotraj razreda.

    1. Aljoša
      21. 3. 2023 at 06:42

      Lahko se tudi registrirajte, s tem so vam kot učitelju omogočene še dodatne možnosti glede podpore pri uporabi aplikacij.

  3. Aljoša
    18. 3. 2023 at 09:51

    Zame zelo uporabne aplikacije. Jih uporabljam redno in tudi spodbujam dijake za njihovo uporabo.

  4. Kari Sirovina Dvornik
    23. 3. 2023 at 11:40

    To aplikacijo bom preizkusila pri pouku fizike.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja