2HI(g) $\rightleftharpoons$ H2(g) + I2(g); $K\rm{_c}$ = 0,020 (T = 400 °C)
Vrednost konstante smo določili tako, da smo ugotovili ravnotežne koncentracije HI, H2 in I2, to je v trenutku, ko se pri temperaturi 400 °C koncentracije reaktantov in produktov v reakcijski posodi niso več spreminjale. Izmerjene so bile naslednje koncentracije:
| $\left[\rm {HI} \right]$ = 0,735 mol/L | $\left[\rm {H_2} \right]$ = 0,133 mol/L; | $\left[\rm {I_2} \right]$ = 0,081 mol/L |
Izraz za konstanto naše reakcije zapišemo:
$$K\rm{_c} = \frac{\left[\rm {H_2} \right] \cdot \left[\rm {I_2} \right]}{\left[\rm {HI} \right]^2} = \frac{0,133 \cdot 0,081}{0,735^2}=0,020$$Pri reakciji vodne pare z ogljikovim dioksidom nastaja vodik: CO(g) + H2O(g) $\rightleftharpoons$ H2(g) + CO2(g).
Izračunajte ravnotežne konstante pri temperaturah 320, 530 in 720 °C. Ravnotežne koncentracije reaktantov in produktov so prikazane na spodnji animaciji. Z drsnikom premaknete na stanje reakcijske zmesi pri omenjenih temperaturah. Vsaka molekula predstavlja množino 0,10 mol. Prostornina posode je 1,0 L.